Produktbeskrivelse
6061 aluminiumsfolieer envarme-behandlebar aluminiumslegeringsfoliekendt for sin fremragendestyrke, korrosionsbestandighed og formbarhed. Fremstillet i overensstemmelse medASTM B209 og EN573 standarder, denne folie er primært sammensat afaluminium, magnesium og silicium, der tilbyder en optimal balance mellem mekanisk ydeevne og letvægtsdesign. Vores fabrik producerer6061 aluminiumsfolie rulleri forskelligetemperament (O, T4, T6, T651)ogtykkelsen varierer fra 0,02 mm til 0,2 mm, velegnet tilindustrielle, rumfarts-, bil-, elektroniske og termiske isoleringsapplikationer.
Med avancerede valseværker og præcisionsoverfladebehandlingslinjer sikrer vistram tykkelsestolerance, ensartet overfladekvalitet og overlegen anodiseringsrespons. 6061 legeringsfolie fås inøgne, anodiserede eller coatede overflader, og kan væretilpasset slids eller lamineretefter kundens krav. Som enførende producent af aluminiumsfolie, vi levererkonsekvente mekaniske egenskaber, fremragende svejsbarhedog global eksportstøtte.
Nøgleord: 6061 aluminiumsfolie, 6061 legeringsfolie, varme-behandlet aluminiumsfolie, ASTM B209 6061 folie, 6061-T6 aluminiumsfolie, producent af aluminiumsfolie, præcisions aluminiumsfolierulle, rumfart aluminiumsfolie, højstyrke aluminiumsfolie.

Vi står altid til rådighed, når du har brug for det
6061 aluminiumsspole er en type spole lavet af 6061 aluminiumslegering.
aktive medlemmer
års erfaring
begivenheder og udfordringer
ekspert instruktører
6061 aluminiumsfolie – tekniske specifikationer
| Punkt | Specifikation/beskrivelse |
|---|---|
| Produktnavn | 6061 aluminiumsfolie / 6061 alu folierulle |
| Standard | ASTM B209, EN 573, GB/T 3190 |
| Legeringssammensætning | Al-Mg-Si (primære grundstoffer: Mg 0,8-1,2%, Si 0,4-0,8%, Fe mindre end eller lig med 0,7%, Cu mindre end eller lig med 0,15%) |
| Temperament | O, T4, T6, T651 |
| Tykkelsesområde | 0,02 mm – 0,2 mm |
| Breddeområde | 30 mm – 1600 mm (tilpasses) |
| Længde / rullestørrelse | Efter behov eller efter standard spolestørrelse |
| Overfladefinish | Mill Finish, Bright Finish, Børstet, Anodiseret eller Coated |
| Trækstyrke | 180 – 310 MPa (afhængig af temperament) |
| Udbyttestyrke | 80 – 270 MPa (afhængig af temperament) |
| Forlængelse | 8% – 25% |
| Tæthed | 2,70 g/cm³ |
| Termisk ledningsevne | 167 W/m·K |
| Elektrisk ledningsevne | 40 % IACS |
| Smeltepunkt | 582-652 grader |
| Formbarhed | Fremragende i O eller T4 temperament; begrænset i T6 |
| Korrosionsbestandighed | Høj, velegnet til marine og industriel brug |
| Svejsbarhed | Fremragende til TIG, MIG og punktsvejsning |
| Varmebehandling | Opløsningsvarme-kan behandles og ældes kunstigt |
| Emballage | Eksporter-standard trækasser eller -paller, fugtsikker-indpakning og kantbeskyttelse |
| MOQ (minimum ordremængde) | 500–1000 kg pr. størrelse eller ordre |
| Ledetid | 15–25 hverdage efter bekræftelse |
| Forsyningskapacitet | 1.000 tons om måneden |
| Ansøgninger | Luftfartskomponenter, varmeskjolde til biler, elektronik, isolering og strukturelle laminater |
| Certificeringer | ISO 9001, ISO 14001, SGS, RoHS, REACH, Mill Test Certificate (MTC) |
| Oprindelse | Kina |
| Tilpasning | OEM / ODM service tilgængelig - spaltebredder, coatede overflader, laminerede folier |
Produktegenskaber
Bearbejdelighed
Den har fremragende bearbejdelighed, hvilket letter formning og forarbejdning. I udglødet tilstand kan den let kold-bearbejdes og varm-bearbejdes, tilpasset til forskellige forarbejdningsteknikker såsom stempling, smedning, svejsning osv.
Svejsbarhed
Den har enestående svejsbarhed. Tyndere sektioner kan svejses med Gas Tungsten Arc Welding (GTAW), mens tykkere sektioner er velegnede til Gas Metal Arc Welding (GMAW).
Korrosionsbestandighed
En tynd passiveret oxidfilm dannes på overfladen, som beskytter metallet mod yderligere korrosion. Den udviser stærk korrosionsbestandighed, hvilket gør den velegnet til forskellige barske miljøer.
Styrke og hårdhed
Det har høj styrke og hårdhed, der modstår deformation efter forarbejdning. Materialet er tæt uden defekter, i stand til at modstå betydelige ydre kræfter.
Udseende effekt
Det er nemt at polere og farve, med fremragende anodiseringsresultater, hvilket muliggør rige og forskelligartede farver og god glans for at forbedre produktets æstetik.
Miljøvenlighed
Aluminium er et miljøvenligt-materiale, der kan genbruges uden at generere forurening under genanvendelsesprocessen og opfylder kravene til bæredygtig udvikling.
Kemisk sammensætning
○ Aluminium (Al): Balance, den primære komponent i aluminiumsspolen.
○ Silicium (Si): 0,40%-0,8%. Forbedrer legeringsstyrke, hårdhed, støbeydelse og svejsbarhed.
○ Kobber (Cu): 0,15 %-0,40 %. Forbedrer styrke og hårdhed, men for store mængder reducerer korrosionsbestandigheden.
○ Magnesium (Mg): 0,8%-1,2%. Danner Mg₂Si fase med silicium for at øge styrke og hårdhed markant, samtidig med at god korrosionsbestandighed bevares.
○ Zink (Zn): Mindre end eller lig med 0,25 %. Giver hjælpeforstærkning i legeringen.
○ Mangan (Mn): Mindre end eller lig med 0,15 %. Forbedrer styrke, hårdhed og korrosionsbestandighed.
○ Titanium (Ti): Mindre end eller lig med 0,15 %. Forfiner kornstrukturen, forbedrer styrke og sejhed.
○ Chrom (Cr): 0,04%-0,35%. Bidrager til korrosions- og oxidationsbestandighed.
○ Jern (Fe): 0,000%-0,700%. For højt indhold forringer legeringens ydeevne og kontrolleres typisk inden for specificerede grænser.
Mekaniske egenskaber
● Trækstyrke: Varierer med temperament. For eksempel:
○ I T6-temperering: Større end eller lig med 310MPa
○ In O-temperering: Mindre end eller lig med 147MPa
● Udbyttestyrke:
○ I T6-temperering: Større end eller lig med 276MPa
○ In O-temperering: Mindre end eller lig med 55MPa
● Forlængelse:
○ I T6-temperering: δ5 (%) Større end eller lig med 10 %
○ I O-temperering: δ10 (%) Større end eller lig med 12 %
Kvalitetskontrol og fabrikskapacitet
Vores produktionsanlæg er udstyret med:
Koldvalse- og foliemøller med høj-præcisionsikre snævre tolerancer
Automatiske overfladeinspektionssystemerfor fejlfri finish
Avancerede varmebehandlingsovnefor ensartet temperament
I-husets laboratoriumtil mekanisk, kemisk og overfladetestning
Fuldsporbarhed og mølletestcertifikater (MTC)for hver batch
Ansøgningsfelter
Aerospace Field
Anvendes til fremstilling af flyvinger, strukturelle komponenter til skrog, dele til landingsstel osv. Dens høje styrke og lette egenskaber hjælper med at forbedre flyets ydeevne og brændstoføkonomi.
Automotive Manufacturing Field
Gælder for fremstilling af karrosseri, ramme, motorkomponenter, hjul, radiatorer og andre dele. Det kan effektivt reducere køretøjets vægt, forbedre brændstofeffektiviteten og sikre strukturel styrke og sikkerhed.
Mekanisk fremstillingsområde
Velegnet til fremstilling af huse, understøtninger, arbejdsborde, transmissionskomponenter osv. af forskellige maskiner og udstyr. Dens høje styrke, gode slidstyrke og udmattelsesbestandighed sikrer stabil drift og lang levetid for udstyret.
Byggeri og udsmykningsområde
Udbredt til at bygge gardinvægge, tage, dør- og vinduesrammer, lofter, balkoner osv., med æstetik, korrosionsbestandighed og nem vedligeholdelse.
Elektronik og elektrisk felt
Kan bruges til at fremstille kabinetter, radiatorer, printkortstøtter osv. af elektroniske enheder. Dens gode elektriske og termiske ledningsevne samt korrosionsbestandighed opfylder ydeevnekravene for elektroniske og elektriske produkter.
Jernbanetransitfelt
Anvendes til fremstilling af togvogne, undergrundskroppe, strukturelle komponenter i jernbanekøretøjer osv., reducere køretøjets vægt, sænke energiforbruget og forbedre driftshastigheden og sikkerheden.
Vores adresse
Værelse 4107, Runfeng Building, Sanqiao New Street, Weiyang-distriktet, Xi'an City, Shaanxi-provinsen
Telefonnummer
+86 15769214734
office@dongmjd.com

FAQ – 6061 aluminiumsfolie
Q1: Hvad bruges 6061 aluminiumsfolie til?
A1: 6061 aluminiumsfoliebruges i applikationer, der kræverstyrke, varmebestandighed og korrosionsbeskyttelse, som f.eksvarmeskjolde til biler, rumfartspaneler, elektroniske dele og laminerede isoleringsmaterialer.
Q2: Hvordan adskiller 6061 aluminiumsfolie sig fra 1100 eller 8011 folie?
A2: I modsætning til1100 eller 8011 legering, som er blødere og hovedsagelig bruges til emballering,6061 aluminiumsfolieervarmebehandles-og tilbudhøjere styrke og hårdhed, hvilket gør den velegnet tilindustrielle og strukturelle applikationer.
Q3: Hvilke overfladefinisher er tilgængelige?
A3: Vi tilbydermøllefinish, blank finish, anodiseret, farve-belagt og børstet finish. Hver type kan tilpasses til forbedringudseende, reflektionsevne eller korrosionsbestandighed.
Q4: Hvad er de tilgængelige temperamenter for 6061 folie?
A4: Almindelige temperamenter inkludererO (udglødet)for formbarhed,T4 (opløsningsvarme-behandlet), T6 (kunstigt ældet for maksimal styrke), ogT651for høj dimensionsstabilitet.
Q5: Kan 6061 aluminiumsfolie svejses eller loddes?
A5: Ja. 6061 legeringsudstillingerfremragende svejsbarhedog kan tilsluttesTIG-, MIG- eller modstandssvejsningmetoder, opretholde god efter-svejsestyrke.
Q6: Er 6061 aluminiumsfolie korrosionsbestandigt-?
A6: Ja, 6061 legering giverfremragende modstandsdygtighed over for oxidation, saltvand og atmosfærisk korrosion, især nåranodiseret eller belagtfor yderligere overfladebeskyttelse.
Q7: Hvilken tykkelse og bredde kan du levere?
A7: Vi fremstiller 6061 folie af0,02 mm til 0,2 mm tykkelseog op til1600 mm bredde, medtilpassede slidsstørrelsertilgængelig i henhold til kundens specifikationer.
Q8: Kan du levere materialecertificering og testrapporter?
A8: Ja. Vi leverer enMølletestcertifikat (MTC)sammen medrapporter om kemisk sammensætning, mekaniske egenskaber og overfladekvalitetfor hver batch.
Q9: Hvad er din mindste ordremængde og leveringstid?
A9: Den typiskeMOQ er 500-1000 kg, afhængig af størrelse og overfladefinish. Standardleveringstiden er 15-25 hverdageefter ordrebekræftelse.
Q10: Tilbyder du OEM og tilpassede behandlingstjenester?
A10: Absolut. Vi levererOEM / ODM produktion, herundertilpasset belægning, farveanodisering, laminering, præcisionsskæring og logoudskrivning, for at opfylde specifikke applikationskrav.
Populære tags: 6061 aluminiumsfolie, Kina 6061 aluminiumsfolie producenter, leverandører, fabrik


